Zakaj se luskavica pojavi?
Vzrok luskavice še ni natančno raziskan. Znanstveniki menijo, da k razvoju luskavice prispeva več dejavnikov – genetski, imunski in okoljski dejavniki.
Vzrok luskavice še ni natančno raziskan. Znanstveniki menijo, da k razvoju luskavice prispeva več dejavnikov – genetski, imunski in okoljski dejavniki.
Genetika ima pri nastanku luskavice pomembno vlogo, toda znanstveniki še ne vedo natančno, kolikšen je njen pomen. Pri približno tretjini obolelih ima luskavico tudi sorodnik. Predvidevajo, da desetina prebivalstva podeduje enega ali več genov, kar pri njih poveča verjetnost, da bodo zboleli za luskavico. Toda bolezen se dejansko razvije le pri 2-3 odstotkih populacije.
Med ključnimi dejavniki nastanka luskavice je pretirano dejaven imunski sistem. Ta napade zdrave kožne celice, enako kot če bi se branil pred okužbo. Zato nastaja preveč zdravih celic. Ker jih je preveč, se kožne celice prehitro pomikajo na površino kože. Njihov cikel ne traja več tednov, temveč le nekaj dni. Telo odmrlih celic ne more tako hitro odstraniti, zato se kopičijo na površini kože.
Določeni dejavniki iz okolja lahko sprožijo nastanek in/ali povečano aktivnost luskavice. Okoljski sprožilci se razlikujejo od osebe do osebe. Dejavnik, ki pri eni osebi povzroči nastanek luskavice, pri drugi osebi nima nikakršnega vpliva.
Znani okoljski sprožilci bolezni so:
Drugi sprožilci, kot so kajenje, uživanje velikih količin alkohola, hladno vreme, prehrana in alergije, lahko poslabšajo simptome luskavice ali povzročijo ponoven zagon bolezni.
Z vprašalnikom DLQI lahko preverite, koliko težave z luskavico vplivajo na vaše vsakdanje življenje. Izpolnjen vprašalnik odnesete s seboj ob naslednjem obisku zdravnika in se z njim pogovorite o rezultatih in nadalnjem zdravljenju.
Rešite vprašalnikPreberite več vsebin o luskavici